Terveysportin vasempaan laitaan (ICD-10 koodien alapuolelle) on avattu Etsi Diagnoosi – ohjelma, jolla voi saada vetoapua diagnostiikkaan mm. oireiden, ihottumalöydöksien ja/tai keskeisten laboratoriokokeiden perustella.
Esimerkiksi jos kirjoittaa Oire-kenttään vaikkapa: väsymys, pigmentaatio niin näkee sellaisia tauteja, joissa kyseiset oireet esiintyvät samanaikaisesti.
Tai Diagnoosi -hakukenttään vaikkapa Bakteeri keuhkokuume niin näkee bakteerikeuhkokuumeen ja sen erotusdiagnooseja. RTG-kuvia voi suurentaa ja selailla tarkemmin.
Jos Verikokeista valitsee esimerkiksi: Hb matala, Leuk matala ja Tromb matala, niin näet mitkä taudit täyttävät alustavasti tällaisen yhdistelmän.
Uutta voi oppia testaamalla omia tietojaan. Se siis sopii hienosti kandien itsenäiseen käyttöön, mutta mielestäni opettajien kannattaisi myös tutustua siihen – se voi inspiroida ja idättää monenlaisia uusia opetusideoita. Vie vaikkapa kandit pienryhmänä PC-luokkaan ja heitä kehiin potilaspähkinöitä, jolloin kandit pääsevät pinnistämään oikeaa diagnoosia ja tämä uutuus voi olla oiva apuväline kliinisen päättelyn harjoittelussa.

One Comment
Kiitos tiedosta. Mielenkiintoisen näköinen ohjelma! Erityisesti ihottumien erotusdiagnostiikka on näin kandin näkökulmasta hieno ominaisuus.