Pekka-kukkaa pukkaa

Osallistuin keskiviikkona Virtuaalikorkeakoulupäiville ja näin elämäni ekat Pecha Kucka -esitykset. Pecha Kucha (ääntämisohje) on uusi PowerPoint-slidejen esittämiskonsepti, joka perustuu 20 x 20 -kaavaan. Esityksen 20 diaa käydään läpi siten, että kuhunkin diaan käytetään aikaa 20 sekuntia. Esityksen kokonaiskestoksi muodostuu tällöin 6 minuttia 40 sekuntia. Loppu aika on tarkoitettu käsitykseni mukaan keskustelulle.

Esitysrintamalla tapahtuu aika-ajoin uudistuksia ja Pecha Kucha taitaa olla uusista tempuista tuorein. Edellinen uutuus oli esitysten aikana käytössä olevat backhannelit (Twitter, Qaiku), joiden edeltäjänä taisivat olla minimaalisen määrän tekstiä sisältävät, parhaimmillaan metaforiset diat. Muoteja tulee ja menee. Asia selvästikin kiinnostaa ja tänä syksynä keskustelua onkin käyty kiivaasti siitä millainen on hyvä esitystapa.

Itse käytin omassa esityksessäni ensimmäistä kertaa vuorovaikutteista esitystapaa. Pyysin esityksen alkuvaiheilla osallistujia esittäytymään naapurilleen ja kertomaan millaiset ovat omat sidosryhmät ja missä sijaitsee lähin kollega. Tarkoituksena oli saada kuulijat itse pohtimaan mitä “vertainen” tarkoittaa oman työnteon kannalta. Aloittelijana en tietenkään muistanut ottaa aikaa, joten en tiedä ehtivätkö keskustelevien parien molemmat puolet kertoa omista vertaisistaan. Silti oli hienoa havaita, että keskustelu käynnistyi vilkkaasti heti ja toivon että pieni termin purku osallisti ja jäsensi kuulijoiden ajatuksia.

Minusta on erittäin tervetullutta ottaa välillä käyttöön erilaisia esitystapoja ja pyrkiä aktivoimaan paikallaolijoita. Toki esittäjävetoiset asiantuntijaluennot ovat paikallaan, mutta esityksen voisi myös rakentaa siten, että yleisössä piilevää potentiaalia hyödynnettäisiin – Pecha Kucha saa ihmiset ainakin miettimään esityksen, diojen ja keskustelun suhdetta.

Jätä kommentti

Your email is never shared.

Spam Protection by WP-SpamFree