Verkkojulkaisemisen kehittämisyhteisö

Uuden verkkojulkaisemisjärjestelmän myötä tuli tarve kehittää systeemi, jonka avulla asianomaiset pääsevät nopeasti käsiksi uusiin välineisiin. Päätimme perustaa yliopistolle kehittämisyhteisön, joka toimii verkkojulkaisemisen työkalujen kehittäjänä ja testaajana.

Kehittämisyhteisö muodostuu ensisijaisesti sisällöntuottajista eli heistä, jotka joka tapauksessa kehittävät yliopiston verkkopalveluja. Kuka tahansa verkosta kiinnostunut voi ilmoittautua mukaan ja tilata tunnukset kehittämiskohteisiin. Mukaan tulikin muun muassa yliopiston Help Desk, joka jatkossa neuvoo ja tukee yliopistolaisia myös verkkoviestintään liittyvissä kysymyksissä.

Ensi töikseen kehittämisyhteisö sai mahdollisuuden testata yliopiston uutta julkaisuvälinettä, jolla rakennetaan uusi intranet Flamma. Testaus aloitettiin jo ennen ensimmäisiä koulutuksia. Näin kehittäjät pääsivät tutustumaan ympäristöön ja laatimaan kysymyksiä kouluttajalle etukäteen. Kehittäjien koulutussessiot muodostuivatkin konsultatiivisiksi tapaamisiksi, jossa päästiin pureksimaan syvällisempiä kysymyksiä.

Kehittäjät seuraavat livenä uutta julkaisuvälinettä ja Flamman rakentumista. Heidän kysymyksiään ja kommenttejaan käytetään julkaisuvälineen ja Flamman parantamisessa ja jatkokehittämistyössä. Noin 70 hengen kehittämisyhteisön anti on arvokasta erityisesti testausvaiheessa, kun rakenteilla olevissa järjestelmissä on vielä virheitä, jotka pitää havaita ja korjata. Bugisaaliin lisäksi kehittämisyhteisön työn tuloksia ovat toivelista uusista ominaisuuksista ja tukiwiki, johon on muodostumassa UKK-patteristo kaikkien käyttöön.

Kehittämisyhteisön ideana on paitsi avoimuus ja vaiheittainen julkaiseminen (ks. kuva), ennen kaikkea se, että asianosaiset pääsevät käsiksi uusiin välineisiin mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Vaikka intranetin kehittäminen ei mediaseksikkyydeltään välttämättä vastaa esimerkiksi kaupallisten pelialustojen tai uusimpien sosiaalisen median beta-vaihetta, ja vaikka uudet työkalut eivät vielä testivaiheessa pysy joka kerta pystyssä, on yliopiston kehittämisyhteisön ilmapiiri hyvä ja innostunut. Erään kehittäjän sanoin: kyllä ME saadaan tämä toimimaan!

Vaiheittaisen julkaisemisen aikataulukehys

Vaiheittaisen julkaisemisen aikataulukehys

Post a Comment

Your email is never shared. Required fields are marked *

*
*
*