Vaikuttaminen

VAIKUTTAMINEN

Ihmetyttääkö jokin opinnoissa? Eikö jokin toimi, haluatko antaa palautetta? Vai onko jokin kurssi erityisen innostava?

Opintoihin liittyvissä asioissa voit olla yhteydessä Myyn opintovastaavaan Henriikkaan (henriikka.rokkonen@helsinki.fi). Asia voi olla kuinka pieni tai suuri, aina voi laittaa viestiä ja selvitellään yhdessä! Opintovastaava voi viedä eteenpäin opintoihin liittyviä kysymyksiä tai palautteita. Voit ottaa yhteyttä sähköpostitse tai anonyymillä lomakkeella, johon pääset klikkaamalla tästä. Yksittäisistä kursseista voit aina antaa palautetta myös suoraan kurssin opettajalle.

Facebookista löytyy Ympäristötieteiden opintoasiat -ryhmä, joka on tarkoitettu keskustelulle ympäristötieteiden opiskelusta. Ryhmässä ja Myyn sähköpostilistalla julkaistaan opintotiedote, josta saat tietoa ajankohtaisista opintoihin liittyvistä asioista. Tästä painamalla pääset FB-ryhmään

Koulutusohjelmilla on omat johtoryhmät, joissa tehdään opiskelijoita koskevia päätöksiä, mm. valmistellaan opetussuunnitelma ja vuosittainen opetusohjelma, joka kertoo mitä kursseja opetetaan ja milloin. Jokaisessa johtoryhmässä on myös opiskelijajäseniä, joihin voit ottaa yhteyttä. Opiskelijajäsenet voivat ottaa asiasi puheeksi johtoryhmän kokouksissa. Alta löydät Y-kandin ja ECGS:n opiskelijaedustajat:

Y-kandi

Eveliina Dunkel (eveliina.dunkel@helsinki.fi)

Maija Aro (maija.aro@helsinki.fi)

Tia Seppänen (tia.seppanen@helsinki.fi)

Reetta Rossi (reetta.rossi@helsinki.fi)

 

ECGS

Heidi Annala (heidi.annala@helsinki.fi)

Ville-Pekka Niskanen (ville-pekka.niskanen@helsinki.fi)

Erika Haakana (erika.haakana@helsinki.fi)

Joel Lindqvist (joel.lindqvist@helsinki.fi)

 

Lisää tietoa löydät opiskelijoiden ohjeista(https://guide.student.helsinki.fi/fi) ja HYYn oikeusturvaoppaasta, jonka löydät täältä(https://hyy.fi/fi/oppaat/opiskelijan-oikeusturva).