OptimeEvent on lukujärjestysten suunnitteluun ja opetustilojen varaamiseen tarkoitettu ohjelmisto. Ohjelma asennetaan paikallisesti lukujärjestyssuunnittelijan koneelle, mutta sitä voi käyttää myös etäkäytettävällä työpöydällä. OptimeEventin lisäksi suunnittelijat käyttävät selainpohjaista sovellusta Sisu Transfer Tool, jolla käsitellään tietoliikennettä Optimen ja Oodin/Sisun välillä.
Huom! Opetushenkilökunnan ja lukujärjestyssuunnittelijoiden väliseen kommunikaatioon sekä opetukseen liittymättömien tilavarauspyyntöjen tekemiseen tarkoitetun OptimePortalin käyttöohje löytyy täältä.
Opetusohjelmasta ja lukujärjestyssuunnittelusta löydät lisää tietoa seuraavasti:
- Flamma: Koulutusohjelmille suunnatut opetusohjelmaohjeet
- Opetustyön ohjeet: Opettajille suunnatut opetusohjelmaohjeet
- Wiki: Koulutusohjelmille ja niiden suunnittelijoille suunnatut OPS-ohjeet 2020-2023
- Flamma-työryhmä: Lukujärjestyssuunnittelijoille suunnatut ohjeet
- Yammer: Lukujärjestyssuunnittelijoiden keskustelualue
Optimen käyttöohjeen tässä osassa ohjeistetaan perusasioita OptimeEventin ja Sisu Transfer Toolin (STT) käytössä seuraavilla alasivuilla:
- Asennus ja käyttöoikeudet
- Asetukset
- Näkymät ja niiden muokkaaminen
- Suodattimet
- Tietojen hakeminen ja tarkastelu
- Raportit
- Käytön tueksi