Polhon vaalikokous 2015

Vuosi lähenee loppuaan ja on aika valita Polholle uudet toimijat vuodeksi 2016. Polhon uusi hallitus ja Poleemin päätoimittaja(t) valitaan Polho ry:n vaalikokouksessa maanantaina 16.11. klo 18.15. Kokous pidetään Uudella ylioppilastalolla Beauvoirissa.

Hallitustoiminnasta ja Poleemin päätoimittamisesta kannattaa kysellä lisätietoa entisiltä ja nykyisiltä toimijoilta. Yhdistyksen toiminnasta löytyy tietoa myös täältä. Jos hallitustoiminta tai Poleemi kiinnostaa, muttet pääse paikalle kokoukseen, ota puheenjohtajaan yhteyttä sähköpostitse.

Esityslistaan lisäyksenä sääntömuutoskeskustelu liittyen jäsenrekisteriin. Vuoden 2014 vaalikokouksessa ja vuoden 2015 vuosikokouksessa hyväksytty sääntömuutosehdotus Polho ry:n jäsenyyden rajaamisesta 10 vuoden määräaikaiseksi jäsenyydeksi ei mennyt PRH:ssa läpi. Vaalikokouksessa on tarkoitus keskustella aiheesta. Hallitus on nimennyt työryhmän selvittämään asiaa, lisäämme vaalikokouksen esityslistaan 6.11.2015 sääntömuutosehdotuksen, mikäli saamme järkevän sellaisen aikaiseksi.

Olit sitten fuksi tai vanhempi tieteenharjoittaja, tule päättämään mitä Polho on ensi vuonna. Asetu ehdolle ja äänestä. Tarjolla myös kahvia!

ESITYSLISTA

Poliittisen historian opiskelijat Polho ry:n vaalikokous 2015

Aika: maanantai 16.11.2015 klo 18.15 ->

Paikka: Uusi ylioppilastalo, 3. kerros, Beauvoir

 

  1. Kokouksen avaus

 

  1. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja kaksi ääntenlaskijaa

 

  1. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

 

  1. Hyväksytään kokouksen työjärjestys

 

  1. Valitaan hallituksen puheenjohtaja, opintovastaava sekä 5-10 hallituksen jäsentä

 

  1. Valitaan yhdistyksen lehden päätoimittaja(t)

 

  1. Valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja heille varatoiminnantarkastajat

 

  1. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut ja esille tulevat asiat
    8.1. Valitaan yhdistyksen virkailijat

 

         8.2. Sääntömuutoskeskustelu

 

        8.3. Muut esille tulevat asiat
   

     9. Kokouksen päättäminen