Tillverkandet av SvNKs nakenkalender

I december kommer SvNK att släppa en nakenkalender, med smakfulla bilder på några frivilliga ur vår förening som ville ställa upp. I kalendern ligger ett fokus på naturen och andra miljöer förknippade med biologi. Vi anser att alla bör få uttrycka sig hur man vill och att den mänskliga kroppen nödvändigtvis inte behöver förknippas med sexualitet eller något skamligt. Detta har vi försökt föra fram i vår kalender. Vi vill berätta lite om hur processen gått till.

Alla medlemmar i föreningen gavs chansen att vara med och alla intresserade fick också vara med. Alla bilder accepterades av modellen före de valdes till kalendern. Vi berättade för modellen att hen helt fick bestämma hur mycket hud hen valde att visa, exempelvis om ansiktet eller andra kroppsdelar syntes. Fotograferingstillfället ordnades helt enligt hur modellen kände sig bekväm, så man fick själv bestämma vem alla som var på plats, miljön man var bekväm med och så vidare. Det var också helt super okej att komma med och sen ångra sig i vilket skede som helst. Vi kommer endast att beställa ett begränsat antal kalendrar som säljs till våra medlemmar samt till vår vänförenings medlemmar. Modellerna får bestämma själva om deras namn publiceras i kalendern.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *