Labour/Le Travail

 Labour / Le Travail on on Kanadan Työväenhistorian Seuran (The Canadian Committee on  Labour History) kaksi kertaa vuodessa ilmestyvä tieteellinen, englannin (useimmat tekstit) ja ranskankielinen julkaisu. Ensimmäinen numero ilmestyi vuonna 1976 ja vuodesta 1980 lähtien on tullut kaksi numeroa vuodessa. Viimeisin julkaistu numero on järjestyksessä 58. 

Kunkin numeron sisältö näyttää sangen monipuoliselta. Artikkeleiden lisäksi julkaistaan tutkimuskatsauksia (Research Notes) , kirjallisuuskatsauksia (Review Essays), kirja-arvosteluja  ja bibliografioita. Viimeisin numero (Fall 2006) näyttää tällaiselta:

Articles

  • A Battle Royal: Service Work Activism and the 1961-1962 Royal York Strike by  Jeremy Milloy
  • Railing Against the Company Union: The State, Union Substitution, and the Montréal Tramways Strike of 1943 by Sean Tucker and Brian Thorn
  • Iron and Steel Unionism in Canada and Australia, 1900-1914: The Impact of the State, Ethnicity, Management, and Locality by  Greg Patmore
  • A Labour Force for the Consumer Century: Commodification in Canada's Largest Department Stores, 1890 to 1940 by Donica Belisle

Research Notes/Notes de recherche

  • The Industrialization of Tree Harvesting Systems in the Eastern Canadian Forest, 1955-1995  Peter MacDonald and Michael Clow
  • Zero Tolerance — Can It Work in a Unionized Environment? Judy Haiven

Review Essays/Notes critiques

  • Is Sex Work? Re-assessing Feminist Debates About Sex, Work, and Money   Gerald Hunt and Line Chamberland
  • Emma Goldman: The American Years Robert Graham

CCLH:n omien sivujen kautta lehden artikkeleista on luettavissa abstraktit vuodesta 1979 alkaen, mutta ei syystä tai toisesta täysversioita. Nekin  kuitenkin (onneksi) löytyvät verkosta vuodesta 2001 (numero 47) alkaen ilmeisestikin aina yhden numeron viiveellä. Viimeisin kaikki tekstit sisältävä numero on 57. (Spring 2006). History Cooperative -palvelu tarjoaa ystävällisesti tämän mahdollisuuden. Palvelun pääsivulta löytyy muutaman muunkin kiinnostavan lehden ilmaiset, luettavat, ja printattavat täysversiot. 

Labour /Le Travail -lehden paperiversion voi käydä lukemassa (tai etälainata) Työväenliikkeen kirjastossa.

Lehden lisäksi CCLH julkaisee paljon myös kirjoja. Viimeisin opus, George Vair, The Struggle against Wage Controls: The Saint John Story, 1975-1976 ilmestyi parisen viikkoa sitten:

In October 1976 one million Canadian workers walked off the job to protest the wage controls imposed by Prime Minister Pierre Elliott Trudeau. In a memorable personal account of this historic general strike, Saint John labour activist George Vair recalls how workers in one New Brunswick city mobilized to defend themselves and their unions and defeat the unpopular program.

Täydellinen luettelo kirjoista löytyy seuran sivuilta.