North West Labour History Group

nwlhcovers

North West Labour History Group kertoo kotisivullaan tutkineensa ja tallentaneensa yli kolmenkymmenen vuoden ajan koillisen Englannin työväestön (working people) historiaa. Ryhmä julkaisee North West Labour History -nimistä kerran vuodessa (?) ilmestyvää lehteä. Uusimman numeron, (32. vuosikerta) sisällysluettelo löytyy netistä. Lehti muistuttaa aika lailla kotoista Työväentutkimus lehteä sisällöltään ja laajuudeltaan. Opinnäytetöiden esittelyä ei kylläkään näytä olevan ainakaan tämän vuoden numerossa.

Itse he kuvaavat lehden sisältöä ja kirjoittajia näin:

"We encourage the contribution of articles from all those interested in the history of the working class in north west England. Our contributors include labour movement activists, 'academic', 'amateur' and local historians, library and museum professionals and retired people.

We welcome contributions on the broad topic of labour history including all aspects of the life of the 'common people'. We are particularly keen to receive contributions from so-called 'amateur historians' and those whose research or recollections might not otherwise be published. " 

Sisällysluetteloiden lisäksi sivusto tarjoaa yhden täysversio (pdf) artikkelin per vuosi kolmen viime vuoden ajalta.

Update 

Lisäksi seuralla on Update, uutiskirje jäsenille  (ja muillekin) Se on verkossa nähtävillä ja ladattavissa word -dokumenttina. Linkki löytyy etusivulta.

Lähtökohdat 

Toiminta ei ole kovin vilkasta, lehti kerran vuodessa, muutama uutiskirje ja 4 kokoontumista, yleensä kirjastossa nimeltä Working Class Movement Library in Salford. Toimintaideansa seura määrittelee näin:

  • bringing together those interested in the history of the working class and its organisations, unions, co-operative societies or political bodies
  • publishing an annual journal – North West Labour History
  • promoting labour history by working with other groups and organisations
  • encouraging, helping, organising and developing such interest throughout the labour movement in the north west
       

Tuo seuran kokoontumispaikka Working Class Movement Library in Salford näyttää olevan aikalailla toimelias (ja isohko) laitos. Ehkäpä Työväenliikkeen kirjaston kollegat esittelevät joskus Salfordin kirjastoa tarkemmin blogimme lukijoille.

Seuran linkkilistalta 

löytyy muutama kiinnostava yhdistys, joihin on varmaankin syytä palata tarkemmin myöhemmin blogimme palstoilla:

Irish Labour History Society/An Cumann Stair Lucht Saothar na hÉireann

North East Labour History Society

Scottish Labour History Society

Society for the Study of Labour History

ja myös joukko brittein saarten työväenmuseoiden nettiosoitteita. Noin niinkuin matkailuvinkeiksi jos satutte siellä päin pistäytymään.