Maailman savotat muutoksessa

Professori Hanna Snellman pitää Työväen historian ja perinteen tutkimuksen seuran vuosikokousesitelmän Maailman savotat muutoksessa torstaina 18.2.2010 klo 17.00 Tieteiden talolla, sali 309, Kirkkokatu 6, Helsinki.

Esitelmässään Hanna Snellman esittelee vuonna 2009 alkanutta kanadalais-urugualais-suomalaista tutkimushanketta Northern Communities in a Changing World: Towards a Better Understanding of Global Competition. Hankkeessa tarkastellaan Kemijärveä ja Mänttää Suomessa, Ontariota Kanadassa ja Fray Bentosin aluetta Uruguayssa. Mitä tapahtuu paikallistasolla, kun työpaikat häipyvät metsäteollisuuden myötä pohjoisessa ja toisaalta, mitä tapahtuu, kun kotikylästä on lähdettävä metsäteollisuuden eykalyptyspellon alta etelässä?

Seuran vuosikokous pidetään samassa paikassa klo 18.00 alkaen. Tervetuloa molempiin tilaisuuksiin.