Syksy 2019
Muistathan tarkistaa opetustiedot aina WebOodista, koska ajat ja paikat saattavat muuttua.
Antiikin uskonnot ja mytologia (KIK-AY122, 5op)
Opettaja: Mika Kajava
03.09.-17.09.19 | ti 10.15-11.45 | Metsätalo sali 6 |
05.09.-17.10.19 | to 10.15-11.45 | Metsätalo sali 6 |
23.09.19 | ma 10.15-11.45 | Päärakennus sali 5 |
01.10.-15.10.19 | ti 10.15-11.45 | Metsätalo sali 6 |
The Greek world: the Archaeology of Greece from the Neolithic to the Hellenistic period (KUKA-AN501 / 502, 5op)
Opettaja: Marta Lorenzon
02.09.-23.09.19 | ma 12.15-15.45 | Athena, sali 261 |
30.09.19 | ma 12.15-15.45 | Athena, sali 225 |
07.10.19 | ma 12.15-15.45 | Athena, sali 360 |
14.10.19 | ma 12.15-15.45 | Athena, sali 347 |
Rakentaminen, koristelu ja rakennustekniikka (KUKA-AN505, 5op)
Opettaja: Eva-Maria Viitanen
03.09.-10.09.19 | ti 12.15-13.45 | Unioninkatu 37 sh.1 |
06.09.-18.10.19 | pe 12.15-13.45 | Unioninkatu 37 sh.1 |
17.09.-15.10.19 | ti 12.15-13.45 | Topelia F205 |
Antiikin kirjallisuushistoria (KIK-AY121, 5op)
Opettaja: Hannu Riikonen
20.11.19ke 16.30-19.00Metsätalo sali 4
09.10.19 | ke 16.30-19.00 | Athena sali 302 |
16.10.19 | ke 16.30-19.00 | Porthania P673 |
30.10.19 | ke 16.30-19.00 | Metsätalo sali 4 |
13.11.19 | ke 16.30-19.00 | Metsätalo sali 4 |
27.11.19 | ke 16.30-19.00 | Metsätalo sali 4 |
4.12.19 | ke 16.30-19.00 | Metsätalo sali 4 |
11.12.19 | ke 16.30-19.00 | Metsätalo sali 4 |
Trading with the Romans: management, regulation, logistics and their reflection in landscapes and material culture (2nd cent BC-4th cent AD) (KUKA-AN508 / 505, 5op)
Opettaja: Emilia Mataix Ferrandiz
29.10.-10.12.19 | ti 14.15-15.45 | Päärakennus sali 7 |
31.10.-12.12.19 | to 12.15-13.45 | Metsätalo sali 7 |
Roman topography: opintomatka Roomaan kuuluu tähän kurssiin (KIK-AY127 / KUKA-AN505, 5op)
Opettajat: Kaius Tuori, Samuli Simelius, Antonio Lopez Garcia, Anna-Maria Wilskman
Kurssin majoitus on Suomen Rooman-instituutissa. Kurssista lisätietoja myöhemmin. |
Kevät 2020
Harjoituskurssi ja antiikin aineistot (KUKA-AN504, 5op)
Opettaja: Samuli Simelius
13.01.-24.02.20 | ma 10.15-11.45 | Päärakennus sali 16 |
09.03.-06.04.20 | ma 10.15-11.45 | Päärakennus sali 16 |
20.04.-27.04.20 | ma 10.15-11.45 | Päärakennus sali 16 |
Antiikin monumentaalimaalaus (KUKA-AN507 / KUKA-TA217, 5op)
Opettaja: Ilkka Kuivalainen
13.01.-24.02.20 | ma 16.15-17.45 | Soc&Kom sali 234 |
16.01.-27.02.20 | to 16.15-17.45 | Metsätalo sali 26 |
Roman administration (KUKA-AN503 / KUKA-AN505 / KUKA-AN506 / KIK-AY127, 5op)
Opettajat: Samuli Simelius, Antonio Lopez Garcia, Anna-Maria Wilskman, Kaius Tuori
14.01.-25.02.20 | ti 10.15-11.45 | Päärakennus sali 8 |
16.01.-27.02.20 | to 14.15-15.45 | Kielikeskus V5 h144 |
Antiikin perintö Euroopan kielissä ja kulttureissa (KIK-AY123, 5op)
Opettajat: Mika Kajava,Tua Korhonen, Oiva Kuisma, Ilkka Kuivalainen, Anneli Luhtala, Raija Sarasti-Wilenius, Marja Vierros
14.1. – 28.4.20 | ti 16.00-18.00 | Porthania PII |
Rooman historian käännekohtia (KUKA-AN503, 5op)
Opettajat: Laura Nissin
13.01.-24.02.20 | ma 14.15-15.45 | Päärakennus sali 14 |
15.01.-26.02.20 | ke 10.15-11.45 | Päärakennus sali 14 |
Rooman topografia katuperspektiivistä – yhteydet, liikkuvuus, urbanismi (KIK-AY127, 5op)
Opettaja: Ria Berg
10.03.-07.04.20 | ti 14.15-15.45 | Metsätalo sali 25 Etäopetus |
13.03.-03.04.20 | pe 08.15-09.45 | Metsätalo sali 25 Etäopetus |
17.04.-24.04.20 | pe 08.15-09.45 | Metsätalo sali 25 Etäopetus |
21.04.-28.04.20 | ti 14.15-15.45 | Metsätalo sali 25 Etäopetus |
Roomalaista gender-arkeologiaa, esineistä tiloihin (KUKA-AN505 / KUKA-AN506 / KUKA-AN508 )
Opettaja: Ria Berg
10.03.-07.04.20 | ti 12.15-13.45 | Topelia F211 Etäopetus |
13.03.-03.04.20 | pe 10.15-11.45 | Unioninkatu 37 LS Etäopetus |
17.04.-24.04.20 | pe 10.15-11.45 | Unioninkatu 37 LS Etäopetus |
21.04.-28.04.20 | ti 12.15-13.45 | Topelia F211 Etäopetus |
Valkoiset uroot, ”ryöstetyt” naiset, seksikkäät faunit – antiiikin taide Suomen taiteen ja kulttuurin aineksena (KUKA-AN506 / KUKA-AN507 / KUKA-TA217, 5op)
Opettaja: Ville Hakanen
11.03.20 | ke 10.15-11.45 | Päärakennus sali 8 |
13.03.-03.04.20 | pe 12.15-13.45 | Topelia F205 |
18.03.-08.04.20 | ke 10.15-11.45 | Topelia F205 |
17.04.-24.04.20 | pe 12.15-13.45 | Topelia F205 |
22.04.20 | ke 10.15-11.45 | Kielikeskus sh. 206 |
29.04.20 | ke 10.15-11.45 | Topelia F205 |
Muu antiikin opetus
Syksy 2019
Kevät 2020
Vapaat, orjat ja vapautetut: roomalaisen yhteiskunnan kerrostumat (HISK-226 / KESK-525, 5op)
Opettaja: Marja-Leena Hänninen
13.01.-24.02.20 | ma 16.15-17.45 | Fab. 24, sali 532 |
15.01.-26.02.20 | ke 16.15-17.45 | Unioninkatu 33, Aud. 116 |