Ketä autat pelaamalla? Rahapelien voittajat ja häviäjät Euroopassa

Alkoholi- ja huumetutkijain seuran ja Helsingin yliopiston Riippuvuuksien, yhteiskunnallisen hallinnan ja sääntelyn tutkimuskeskuksen (CEACG) syysseminaari Ketä autat pelaamalla? Rahapelien voittajat ja häviäjät Euroopassa
Aika: 9.10.2018 klo 13.00–16.00 Seminaarin jälkeen kuohuviinitarjoilu
Paikka: Säätytalo, Helsinki. Snellmaninkatu 9-11.

Rahapelaamisen perustuva rahoitus on pitkään ajateltu lähes varmaksi tulonlähteeksi valtioille, järjestöille ja muille edunsaajille. Rahapelirahoituksen hankkimiseen ja edelleen jakamiseen liittyy kuitenkin huomattavia ongelmia, koska haitat ja edut eivät jakaannu tasaisesti. Rahapelien tuottotavoitteiden jatkuvan kasvattamisen sijasta on mahdollista esittää kysymys, miksi eurooppalaiset hyvinvointivaltiot tekevät itsensä enenevässä määrin riippuvaisiksi rahapelituotoista. Entä miten katkaista tämä riippuvuuden kehä?

Näitä kysymyksiä tarkastellaan uudessa kirjassa “Gambling policies and European welfare states – Current challenges and future prospects” (Palgrave, 2018), joka on usean vuoden kansaivälisen yhteistyön tulos. Teos vertailee eri maiden rahapelijärjestelmiä siitä näkökulmasta, millaisia taustavaikuttimia eri sääntelymekanismeilla sekä rahanjakomalleilla on.

Tilaisuudessa esitellään kirjan ja projektin tuloksia sekä empiiristen esimerkkien että rahapelipolitiikan kautta. Tilaisuudessa puhuvat kirjan toimittaneet Michael Egerer, Virve Marionneau ja Janne Nikkinen Helsingin yliopiston CEACG-tutkimusyksiköstä ja Johanna Järvinen-Tassopoulos Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta. Esitelmien jälkeen kutsut panelistit keskustelevat rahapelituottojen jakoon liittyvistä kysymyksistä sekä hyöty- että haittanäkökulmista.

Seminaarin ohjelma

13.00 Anu Katainen (Alkoholi- ja huumetutkijain seuran puheenjohtaja): Seminaarin avaus

13.05 Virve Marionneau: Minkälaisia ongelmia liittyy rahapelivoittojen julkiseen käyttöön?

13:30 Michael Egerer: Rahapelivoittojen käyttö ja jakelu Eurooppalaisissa hyvinvointivaltioissa – esimerkkitapauksia

13.55 Johanna Järvinen-Tassopoulos: Yhteishyvä ja rahapelit

14.20 Janne Nikkinen: Mitä rahapelijärjestelmien kansainvälisestä tilanteesta pitäisi ajatella Suomessa?

14.45 Kahvitauko

15.10 Paneeli: Rahapelit Suomalaisessa hyvinvointivaltiossa – Nykyinen malli ja vaihtoehdot (Puheenjohtaja: Janne Nikkinen)

16:00 Seminaarin päätös ja kuohuviinitarjoilu

Seminaari on maksuton. Tarjoiluja varten pyydämme ilmoittautumaan alla olevan linkin kautta 2.10. mennessä.

https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/91714/lomake.html

Tervetuloa!

Lisätiedot seminaarista:

Kati Kataja
Alkoholi- ja huumetutkijain seuran sihteeri
sihteeri@ahts.fi
https://ahtsry.wordpress.com/ajankohtaista-2/

Lisätiedot kirjasta:
https://www.palgrave.com/us/book/9783319906195