Ohjelma

Ohjelma pdf-muodossa
Esitelmien abstraktit
Kutsupuhuja Hartmut Lenkin abstrakti

TORSTAI 31.10.2019
Unioninkatu 37, luentosali

10.00–10.05 Avaussanat
10.05–10.20 Terhi Ainiala: Katsaus nimistöntutkimuksen ajankohtaisiin tapahtumiin Helsingin yliopistossa
10.20–10.50 Petra Saarnisto: Vuosina 1909–2019 valmistuneiden nimistöaiheisten opinnäytteiden tarkastelua
10.50–11.20 Maria Sarhemaa: Appellatiivistuminen kielenilmiönä
11.20–11.50 Taarna Valtonen: Koltan- ja inarinsaamen sisävesien nuotta-apajannimet – Vertailua lähisukukielten kesken
11.50–12.00 Vuoden nimi -ehdokkaiden esittely

12.00–13.00 Lounas

13.00–13.30 Eero Kiviniemi: Muutaman sotilasnimen erikoinen tausta
13.30–14.00 Outi Leskelä: Tšekin germaaniset etunimet
14.00–14.30 Ksenia Eskola ja Lasse Hämäläinen: Suomen venäjänkielisten etunimet 2000–2018

14.30–15.10 Kahvitauko + posteriesittely
Tiina Aalto: Ukon jäljissä

15.10–15.40 Johanna Halonen: Piispanpöytää etsimässä – Avaimia varhaiskeskiaikaisten piispojen palkkatilojen identifioimiseen
15.40–16.10 Mariko Faster: Vesistönimistöä Viron–Latvian rajalla
16.10–16.40 Timo Rantakaulio: Nimistöä Pähkinäsaaren ja Täyssinän rauhan rajojen eri puolilta
16.40–17.00 Lasse Hämäläinen ja Jaakko Raunamaa: Kuulumisia Helsingissä elokuussa 2019 järjestetyistä kansainvälisistä nimistötapahtumista

17.30 Illallinen ravintola Zinnkellerissä

PERJANTAI 1.11.2019
Athena (Siltavuorenpenger 3 A), sali 166

10.00–11.00 Kutsupuhuja Hartmut Lenk: Using personal names in texts – Principles and concepts of onomapragmatics
11.00–11.30 Jaakko Raunamaa: Itämerensuomalaisten henkilönnimien levinneisyys keskiajan lopussa
11.30–12.00 Lasse Hämäläinen: Käyttäjänimet sosiaalisessa mediassa

12.00–13.00 Lounas

13.00–13.30 Emmi Sulander: Från Espis till Mogadishu – Den svenskspråkiga befolkningens inofficiella ortnamn i Helsingfors från 1800-talet till idag
13.30–14.00 Hanna Ikonen: Jalankulku- ja pyöräteiden nimet Helsingissä

14.00–14.30 Kahvitauko

14.30–15.00 Väinö Syrjälä: Historiallisten valokuvien kielimaisemaa – huomioita kaupallisesta nimistöstä Helsingissä 1867–1939
15.00–15.30 Terhi Ainiala ja Paula Sjöblom: Tutustumista Tussunvaaraan – Markkinointia rumilla paikannimillä
15.30– Vuoden nimen julkistus ja päätössanat