Suomalainen kivi kunniaan -jalokivinäyttely Kaisa-talossa

This post is also available in: englanti

Kaisa-talossa avataan perjantaina 17.3. Suomen jalokiviharrastajain yhdistyksen juhlanäyttely ”Suomalainen kivi kunniaan”.

Näyttelyssä on esillä toistasataa erilaista yhdistyksen jäsenten vuosien varrella tekemää työtä. Hiottujen kivien kirjo on laaja. Osa kivistä on peräisin kotimaisista koru- ja jalokivikohteista, osa on taas tavanomaisia luonnonkiviä, kiviharrastajien omia löytöjä poluilta, tienvarsilta, metsistä ja rannoilta.

Näyttely on esillä Kaisa-talon sisääntuloaulassa (3. krs) 23.4. saakka. Näyttelyyn on vapaa pääsy.

Näyttely on osa Suomi 100 -juhlavuoden tapahtumia.

Suomen Jalokiviharrastajain Yhdistys ry. (SJHY) on perustettu Helsingissä 17.3.1977. Yhdistyksen tarkoituksena on edistää jäsentensä kivien tuntemusta ja kivenhionnan taitoja. Yhdistys järjestää erilaisia kivien käsittelyyn liittyviä kursseja.