Pöytäryhmät / Expert groups 7.3.
Pöytä 1: Työelämärelevanssi
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Matti Luukkainen, Yliopiston sisällä toimiva ohjelmistoalan startup kehittää ohjelmistoalan ammattilaisia (abstrakti)
- Petteri Muukkonen, Real project assignments in the project course teaching (abstract)
- Jenniliisa Salminen, H-Highlight -työpaja: Humanistien työelämätaidot näkyviksi (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Katja Martikainen
- Rebekka Nylund
- Outi Savolainen
Pöytä 2: Tekoäly
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Anne Honkanen & Priit Tammeorg, Työpaja: Tekoäly tuli, muuttuuko opetus? (abstrakti)
- Ulla Hemminki-Reijonen, AI-menetelmien hyödyntäminen kurssimateriaalien tuottamisessa (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Päivi Helminen
- Kanerva Matveinen
- Hanna-Mari Pienimäki
Pöytä 3: UniHow
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Anna Parpala & Anu Ritola, UniHow ja HowULearn pedagogisen tietoisuuden tukena (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Terhi Ainiala
- Anna Kamula
- Ruth Nawakwi
Pöytä 4: Opettajien akatemia
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Hanna Korsberg & Liisa M. Peltonen, Opettajien akatemia, 10-vuotias opettajien palkitsemisjärjestelmä: Mitä olemme oppineet? (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Johan Bärlund
- Anna Kuuteri
Pöytä 5: Oppimisen tilat & hybridiopetus
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Iryna Herzon & Henna Asikainen, Hybridiopetuksen rooli yliopistossa (abstrakti)
- Suvi Nenonen, Oppimisen tilanteet ja tilat – pedagogiset käsikirjoitukset muuntuviin ja joustaviin oppimisympäristöihin (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Margit Koivumaa
- Laura Kärppä
- Eeva-Liisa Virtanen
Pöytä 6: Opiskelijat tiedeyhteisössä
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Sini Saarenheimo, Marianna Suokas & Mathilda Timmer, Koulu vai tiedeyhteisö? Opiskelijoiden kuuluminen tiedeyhteisöön (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Elina Salmela
- Minka Zotow
Pöytä 7: Keynote I ja avauspuheenvuoro
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Kirsti Lonka, Keynote I (abstract)
- Vararehtori Kai Nordlund
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Afsheen Ahmed
- Esko Koponen
- Hanna Peltonen
Pöytäryhmät / Expert groups 8.3.
Pöytä 1: Miten vahvistamme opiskelijoiden osallistumista koulutusohjelmien kehittämiseen?
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Janna Pietikäinen, Onni Nyman & Eric Carver, Miten vahvistamme opiskelijoiden osallistumista koulutusohjelmien kehittämiseen? (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Anna Kuuteri
- Eeva-Liisa Virtanen
Pöytä 2: Pedagogiset menetelmät
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Henrietta Grönlund, Palveluoppiminen (‘Service learning’) – pedagoginen menetelmä kansalaisuuskasvatukseen, tiedolliseen oppimiseen ja työelämätaitoihin (abstrakti)
- Eeva Voutilainen, Kirjoitustehtävien vertaisarviointia ja itseopiskelutehtäviä verkkokurssilla (abstrakti)
- Peitsa Veteli, Laskennalliset esseet ja avoimet aineistot – merkityksellinen ohjelmointi kurssitöissä (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Johan Bärlund
- Margit Koivumaa
- Esko Koponen
Table 3: Sustainability & Global responsibility
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Ana Tarazona, How to foster Global Responsibility and Global South perspectives in your degree (abstract)
- Laura Karilainen, Una Europa: Designing the education of the future? (abstract)
- Laura Riuttanen, Perspectives on the development of sustainability teaching at the University of Helsinki (abstract)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Afsheen Ahmed
- Sanchi Mehra
- Ruth Nawakwi
Pöytä 4: Oppimisalustat
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Minna Lakkala, Yhteistyötaitojen oppimisen tukeminen osana ryhmätehtäviä digitaalisella TeamFluent-työkalulla (abstrakti)
- Virve Koljonen, @plastiikkaope – kokemuksia lääketieteen opetuksesta somessa (abstrakti)
- Mari Hietala, Tarinan voimalla tiedon äärelle – kokemuksia pakohuonepelistä kirjaston käytön koulutuksessa (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Laura Kärppä
- Elina Salmela
Pöytä 5: Hyvinvointi
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Henna Asikainen & Nina Katajavuori, Henkilökunnan hyvinvointia edistämässä (abstrakti)
- Sophie Nyyssönen, Kohti ylihuomisen yliopisto-opiskelua (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Katja Martikainen
- Minka Zotow
Pöytä 6: Kielenopetus & maahanmuuttajat
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Satu von Boehm, Integrated courses in teaching language and content (abstract)
- Rebekka Nylund, Yliopistoon valmentavat opinnot (abstrakti)
- Janne Niinivaara, Viestintä- ja kieltenopetuksen tutkimus- ja strategiapohjainen kehittäminen – Esimerkkinä yliopisto-opiskelijoiden verkko-oppimiskokemukset (abstrakti)
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Terhi Ainiala
- Päivi Helminen
- Hanna-Mari Pienimäki
Table 7: Keynote II
ESIINTYJÄT / PRESENTERS
- Patricia Alexander, Keynote II
OSALLISTUJAT / PARTICIPANTS
- Heidi Hyytinen
- Kirsti Lonka
- Petteri Muukkonen
- Auli Toom