Polhon vaalikokous 2021

 

 

**This event is about electing the new board for Polho ry. The event is held only in Finnish.**

 

Polholainen, we want you!

 

On taas se aika vuodesta, kun ainejärjestöt valitsevat itselleen uuden hallituksen. Olit sitten fuksi tai vanha, asettumassa ehdolle tai tulossa harjoittamaan demokratiaa äänestämällä, Polho ry haluaa sinut. 

 

Siispä lämpimästi tervetuloa Poliittisen historian opiskelijoiden Polho ry:n sääntömääräiseen syyskokoukseen Uudelle ylioppilastalolle Beauvoiriin maanantaina 22.11.2021 klo 18. Kokouksessa äänestämme ensi vuoden hallituksen kokoonpanosta. Hallitukseen valitaan puheenjohtaja, 1. opintovastaava sekä 4-10 hallituksen jäsentä. Syyskokouksessa, tuttavallisemmin vaalikokouksessa, valitsemme myös ainejärjestölehtemme Poleemin päätoimituksen sekä Polhon virkailijat. Kokous järjestetään Uuden ylioppilastalon kolmannessa kerroksessa. Uusi ylioppilastalo on valitettavasti esteellinen.

 

Ainejärjestötoimintaan lähteminen on helppoa. Voit asettua ehdolle vaalikokouksessa, mikäli olet yhdistyksen jäsen. Mikäli et ole vielä ehtinyt Polhoon liittyä, voit tehdä sen tämän linkin kautta: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/55278/lomake.html 

Yhdistykseen liittyminen on ilmaista, eikä velvoita sinua mihinkään. Jäsenyys varmistetaan jokaiselta kokoukseen saapuessa.

 

Voit ilmoittautua kokoukseen läsnäolevaksi täältä: https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/114542/lomake.html 

Etukäteen ilmoittautuminen ei ole pakollista, mutta jouduttaa kokouksen kulkua.

 

Kokousta on mahdollista seurata etänä Zoomin välityksellä. Huomioithan, että et voi äänestää uuden hallituksen kokoonpanosta etänä. Zoom-linkki julkaistaan Facebook-tapahtumaan kokouksen alkaessa. Jos olet estynyt osallistumaan kokoukseen paikan päällä, voit asettua ehdolle ottamalla yhteyttä helena.kilpelainen@helsinki.fi 19.11. mennessä.

 

Alta löydät kokouksen virallisen kutsun, josta selviää kokouksen etenemisjärjestys. Mikäli ainejärjestötoiminnasta heräsi kysymyksiä, voit ottaa Polhon ja Poleemin toimijoihin yhteyttä matalalla kynnyksellä. Lisäksi kerromme Polhon toiminnasta pestikohtaisesti Polhon Instagram-storyssa keskiviikkona 10.11. alkaen. Instagramista löydät meidät nimellä @Polhory. Lisäksi Yhmu-järjestöt järjestävät järjestötoiminta-infon tiistaina 8.11. Kuppalassa. 

 

Noudatamme tapahtumassa Kannunvalajien turvallisemman tilan periaatteita.

 

Mitä: Polhon vaalikokous 2021

Missä: Uusi ylioppilastalo, Beauvoir

Milloin: 22.11.2021 klo 18

Miksi: OI POLHO ON!!

 

Tervetuloa!

Polho ry:n hallitus 2021

 

POLHO RY:N VAALIKOKOUS 2021 ESITYSLISTA

Aika: Keskiviikko 22.11.2020 klo 18

Paikka: Uusi ylioppilastalo, Beauvoir (Mannerheimintie 5 A, 3 krs.)

 

  1. Kokouksen avaus
  2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja kaksi ääntenlaskijaa
  3. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus
  4. Hyväksytään kokouksen työjärjestys
  1. Valitaan hallituksen puheenjohtaja, opintovastaava sekä 4-10 hallituksen jäsentä
  2. Valitaan yhdistyksen lehden päätoimittaja(t)
  3. Valitaan hallituksen virkailijat
  4. Valitaan kaksi toiminnantarkastajaa ja heille varatoiminnantarkastajat
  5. Käsitellään muut kokouskutsussa mainitut ja esille tulevat asiat
  6. Kokouksen päättäminen